Co robić gdy stopy bolą?


Bolące stopy to częsta przypadłość, dotykająca w większym stopniu kobiety, niż mężczyzn. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny bolących stóp oraz co robić, aby zniwelować nieprzyjemne dolegliwości.

Przyczyny bolących stóp

Istnieje wiele przyczyn bolących stóp, od obciążeń genetycznych, przez przebyte choroby kręgosłupa, bioder i kolan, po nieodpowiedni tryb życia, nadwagę, wady postawy oraz źle dobrane obuwie. U kobiet dolegliwości bólowe wynikają najczęściej z noszenia szpilek z wąskimi czubkami oraz butów na wysokich obcasach, deformujących stopy, poprzez nienaturalne ścieśnianie palców i ustawianie kości śródstopia w złej pozycji. Ból stopy może wynikać również z noszenia zbyt małego rozmiaru obuwia lub pozbawionego wyściółki, wchłaniającej wilgoć i przepuszczającej powietrze. Ból może sprawiać także noszenie butów na zbyt niskim lub zbyt wysokim obcasie, o wąskiej podstawie i nieosadzonego dobrze pod piętą. Kolejnymi winnymi bólu stóp jest nadwaga i brak ruchu, prowadzące do przeciążeń i w konsekwencji deformacji stóp. Ich nadmierne obciążenie powoduje niewydolność mięśniową i więzadłową, co prowadzi do pogłębienia naturalnych krzywizn kręgosłupa oraz przesunięcia środka ciężkości do przodu.

Jak sprawdzić przyczynę bólu stóp?

Najlepszą metodą zweryfikowania, jakie są przyczyny bólu stóp, jest wykonanie oferowanego przez nas komputerowego badania stóp. Szybkie i bezbolesne badanie da również odpowiedź na pytanie, jaka jest budowa stóp pacjenta. Badany wchodzi na specjalną platformę, zwaną podobaroskopem, na której przyjmuje pozycję nieruchomą, a następnie wykonuje kilka kroków. Uzyskany obraz, ukazujący rzeczywisty poziom obciążenia stóp przekazywany jest na monitor komputera. Nasz specjalista na podstawie komputerowego badania stóp dokona oceny budowy kończyn pacjenta podczas stania, a także oceni przetaczanie stopy. Oferowana przez nas diagnostyka pomoże znaleźć przyczynę bólu stóp, kręgosłupa i kolan.

Co zniweluje ból w obrębie stóp?

W sytuacji, gdy pacjent odczuwa silny ból stóp, zalecamy zmianę obuwia na bardziej wygodne i idealnie dopasowane do stopy. Ponadto ból zniweluje również oferowany przez nas masaż stóp, a także wykonywane w domu ćwiczenia na stopy. Codzienne  ćwiczenia usprawnią ruch palców, zrelaksują napięte mięśnie i wzmocnią mięśnie grzbietowe stopy. Ćwiczenia stóp polegają na wyginaniu i zginaniu, a także rozszerzaniu palców oraz przesuwaniu stopą po podłodze do tyłu. Zadbaj także o odpowiednią dietę, pozwalającą zachować właściwą masę ciała oraz o odpowiednią dawkę ruchu.

W celu wspomożenia leczenia i redukcji bólu jesteśmy w stanie dobrać wkładki w zależności od stopnia wadliwości stopy Klienta. Mogą to być zarówno wkładki standardowe, jak i niestandardowe, których noszenie jest konieczne przy niektórych schorzeniach (takich jak np. cukrzyca czy skrót kończyny). Wkładki te projektowane są przez mgr Marię Stoch, która następnie wysyła projekt do wykonania tak, by pacjent otrzymał produkt szyty na miarę i indywidualnie dostosowany.

Wróć