Co to jest skolioza i w jaki sposób sobie pomoc? Możliwości terapeutyczne


Skolioza to wada postawy, którą najczęściej diagnozuje się w wieku młodzieńczym. Polega ona na bocznym skrzywieniu kręgosłupa. Nieleczona skolioza może doprowadzać do wielu zmian zwyrodnieniowych oraz powodować dolegliwości bólowe.

Przyczyny i objawy skoliozy

Po czym można rozpoznać skoliozę? Najbardziej charakterystyczne wady postawy, które mogą wskazywać na skoliozę to m.in.:

  • niesymetryczne wcięcia w talii;
  • nierówne ustawienie ramion i łopatek;
  • wystające łopatki;
  • garb z jednej strony pleców;
  • biodra na nierównej wysokości;
  • jedna noga dłuższa od drugiej.

W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących sygnałów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza lub rehabilitanta. Szybka diagnoza i rehabilitacja skoliozy są niezwykle istotne. Zbagatelizowana wada postawy może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia powikłań, m.in. osłabić wydolność fizyczną chorego, być przyczyną zwyrodnień oraz wielu zaburzeń neurologicznych. Za główne przyczyny powstawania skoliozy uznaje się uwarunkowania genetyczne, choroby przewlekłe, brak ruchu i przyjmowanie nieprawidłowej pozycji siedzącej.

Jak wygląda rehabilitacja w przypadku skoliozy?

Im wcześniej zostaną podjęte działania mające na celu poprawę postawy, tym lepsze efekty mogą one przynieść. Z tego względu nie należy zwlekać z wizytą u rehabilitanta. Co ważne, niewielkie skrzywienia z reguły nie wymagają długoletniej terapii. Dopiero w przypadku wystąpienia bardziej zaawansowanej skoliozy, konieczna może okazać się rehabilitacja. Polega ona na ćwiczeniach dostosowanych do potrzeb oraz możliwości pacjenta. Plan terapii skoliozy zawsze jest ustalany indywidualnie, w zależności od stopnia schorzenia i wielu innych czynników. W przypadku skoliozy wygląd sylwetki poprawia się sprawdzonymi metodami terapeutycznymi. Z reguły są to ćwiczenia, które wpływają na wzmocnienie gorsetu mięśniowego i kręgosłupa.

Wróć