Deformacje stóp. Jak im zapobiegać?


Deformacje stóp stanowią jedną z najczęstszych przyczyn problemów z poruszaniem się. Mogą mieć różne podłoże, w tym genetyczne czy też związane z przebytymi chorobami kręgosłupa, bioder i kolan. Wiele jednak zależy od pacjentów, ich trybu życia oraz nawyków. Do deformacji stóp przyczynia się bowiem także nadwaga, wady postawy oraz nieodpowiednio dobrane obuwie. Sprawdź, z jakimi deformacjami stóp najczęściej mamy do czynienia i jak im zapobiegać.

Skąd się biorą haluksy?

Haluksy mają głównie podłoże genetyczne, jednak w olbrzymiej części przypadków wynikają również z noszenia niewłaściwego obuwia. Haluksy to bowiem inaczej wadliwie ustawione paluchy koślawe, będące wynikiem zmiany w ustawieniu kości śródstopia. Głowa kości śródstopia wystaje poza obrys fizjologiczny, a duży palec kieruje się w stronę w  kolejnego palca, nachodząc na niego. Są nie tylko nieestetyczne, ale i bolesne. Co więcej, haluksy sprawiają, że wkładanie obuwia jest niewygodne i mało komfortowe. W miarę postępowania schorzenia coraz trudniej jest dobrać buty na zdeformowane stopy. Kluczem do uniknięcia nieprzyjemnego schorzenia jest unikanie noszenia szpilek z wąskimi czubkami oraz butów na wysokich obcasach, które deformują stopy, nienaturalnie ścieśniając place i ustawiając kości śródstopia w złej pozycji. Haluksy eliminuje się nosząc nastawiacze międzypalcowe i poduszeczki przeciwuciskowe, lub, w drastycznych przypadkach, poprzez interwencję chirurgiczną.

Jak nie doprowadzić do powstania palców młoteczkowatych i szponiastych?

Kolejną częstą deformacją stóp są palce młoteczkowate i szponiaste. Powstają na skutek noszenia zbyt małego rozmiaru obuwia, w wyniku czego zaginają się stawy międzypaliczkowe oraz powstają nieprzyjemne i utrudniające chodzenie odciski. Dlatego nie wystarczy unikać ciasnych szpilek czy wąskich czółenek. Trzeba również stosownie dobierać rozmiar buta do rozmiaru stopy, tak, aby móc swobodne poruszanie palcami. Ważna jest również wyściółka, odpowiedzialna za wchłanianie wilgoci i przepuszczanie powietrza. Wysokość obcasa wynosić powinna od 2,5 do 4 centymetrów, a sam obcas posiadać powinien szeroką podstawę i być dobrze osadzony pod piętą, dlatego tak ważne jest dopasowanie wkładek ortopedycznych i butów.

Płaskostopie, stopa płaska, zapalenie rozcięgna podeszwowego a… nadwaga

Za deformacje stóp, w tym między innymi za płaskostopie, stopę płaską, zapalenie rozcięgna podeszwowego odpowiadają również nadwaga i brak ruchu. Proporcje między wielkością stóp a masą ciała muszą bowiem zostać zachowane, aby nie dochodziło do przeciążeń i w konsekwencji deformacji stóp. Tymczasem nadmierne obciążenie stóp powoduje niewydolność mięśniową i więzadłową. Zmienia się postawa całego ciała, przez co ucisk na stopy nie jest równomierny, ponadto dochodzi do pogłębienia naturalnych krzywizn kręgosłupa i przesunięcia środka ciężkości do przodu. Przodostopie staje się przeciążone, co z kolei prowadzi do płaskostopia poprzecznego. Zmienia się także wzorzec chodu z naturalnego na chód kołyszący na szerokiej podstawie, co również przyczynia się do deformacji stóp. Aby zatem uniknąć problemów ze stopami, należy prawidłowo się odżywiać i utrzymywać odpowiednią do wzrostu masę ciała. Warto również pamiętać o ćwiczeniach pomagających zachować prosty kręgosłup oraz o ćwiczeniach na stopy. Usprawnią one ruch palców, zrelaksują napięte mięśnie i wzmocnią mięśnie grzbietowe stopy. Aby uniknąć deformacji stóp, należy je regularnie wyginać i zginać, a także rozszerzać palce, przesuwać stopą po podłodze do tyłu.

Aby zaradzić deformacji stóp zalecamy także wykonanie dostępnego u nas badania komputerowego stóp, wskazanego również w sytuacji, gdy pacjent cierpi na któreś z wyżej wymienionych schorzeń. Dzięki badaniu będziemy w stanie określić precyzyjnie rodzaj deformacji stóp i stopień zaawansowania schorzenia. Ponadto oferowane przez nas komputerowe badanie stóp ukazuje rzeczywisty poziom obciążenia stóp. W trakcie badania lekarz sprawdzi, jak zmienia się siła nacisku, wywieranego na stopę, a także jak szybko się ona przemieszcza. Specjalista dokona on oceny budowy kończyn pacjenta podczas stania i oceni przetaczanie stopy.

Wróć