Jak dobrać idealnie dopasowane wkładki ortopedyczne?


Dobór odpowiednich wkładek może być kluczowy dla osób borykających się z różnego rodzaju dolegliwościami, takimi jak płaskostopie, haluksy czy ostrogi piętowe. Właściwie dobrana wkładka ortopedyczna może przynieść ulgę i poprawić jakość życia pacjenta. W poniższym artykule przedstawimy trzy kluczowe aspekty, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru idealnie dopasowanych wkładek ortopedycznych.

Dlaczego warto skonsultować się ze specjalistą?

Pierwszym etapem w procesie dobierania wkładek ortopedycznych jest konsultacja z wykwalifikowanym specjalistą. Ortopodolog przeprowadzi szczegółowe badanie stóp pacjenta, oceni ich stan oraz ewentualne wady anatomiczne. Na podstawie zebranych informacji oraz analizy chodu, specjalista będzie mógł zalecić odpowiedni rodzaj wkładki ortopedycznej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta. Warto pamiętać, że samodzielny wybór wkładek bez konsultacji ze specjalistą może prowadzić do nieodpowiedniego dopasowania, a w konsekwencji – pogorszenia stanu zdrowia stóp.

Jak dopasować wkładki ortopedyczne?

Ważnym aspektem przy wyborze wkładki ortopedycznej jest jej indywidualne dopasowanie do kształtu i potrzeb stopy pacjenta. Na rynku dostępne są różne rodzaje wkładek, które różnią się między innymi materiałem wykonania, grubością czy stopniem sztywności. W zależności od diagnozy ortopodologa oraz preferencji pacjenta specjalista może zalecić zarówno wkładki gotowe, jak i wykonane na zamówienie. W przypadku tych drugich istnieje możliwość wykonania precyzyjnego odwzorowania stopy za pomocą specjalistycznych technik, takich jak skanowanie 3D czy odlew gipsowy. Dzięki temu wkładka będzie idealnie dopasowana do anatomicznych potrzeb pacjenta, co przyczyni się do poprawy komfortu chodzenia oraz efektywności terapii.

Wróć