Jak radzić sobie z bólem kolan?


Dotyka osoby w różnym wieku, także te będące aktywne fizycznie. Jego przyczyną może być uraz mechaniczny, kontuzja sportowa lub nadmierny wysiłek. Bywa też objawem innych dolegliwości. Nie daje o sobie zapomnieć podczas najprostszych codziennych czynności, dlatego jest wyjątkowo uciążliwym problemem. Ból kolan, bo o nim mowa, dotyka coraz więcej osób. Dzisiaj wyjaśniamy jak się z nim rozprawić.

Wiele przyczyn bólu. Kluczowa jest diagnostyka

Ból kolana może być objawem dny moczanowej, artretyzmu czy towarzyszyć zapaleniom ścięgien. Dolegliwość powodują urazy mechaniczne, ale też okresowe przemęczenie. Z problemem tym zmagają się osoby otyłe, jak również chorujący na boreliozę. Ból ma różne przyczyny, w odmienny sposób wpływa także na codzienne funkcjonowanie chorego: bywa permanentny lub objawia się tylko przy wykonywaniu określonych ruchów. Bardzo istotna jest zatem właściwa diagnostyka. W celu rozpoznania przyczyn problemu wykonuje się badania palpacyjne, zleca badania krwi, czy też tomografię komputerową. Jednym ze sposobów jest wykonanie badania komputerowego stóp przy użyciu padobaroskopu. Dokładna analiza obciążenia stóp pozwala wykryć nieprawidłowości, które mogą skutkować m.in. bólem kolan. Pacjent jest poddawany badaniu podczas ruchu, jak i w stanie statycznym, co pozwala uzyskać precyzyjne wyniki. Na ich podstawie tworzy się plan rehabilitacji lub wdraża działania profilaktyczne.

Jak leczyć ból kolan?

Odpowiedź na to pytanie wiąże się bezpośrednio z przyczyną problemu. Najczęściej stosowanymi sposobami walki z bólem są: farmakologia, fizykoterapia oraz rehabilitacja. Istotne jest, aby zabiegi takie jak na przykład mechaniczny masaż limfatyczny były dopasowane indywidualnie do pacjenta i realizowane przez doświadczonego terapeutę. Ważna jest systematyczna praca i ścisłe przestrzeganie zaleceń specjalisty.

Jak na co dzień zadbać o kolana? Osoby aktywne fizycznie powinny skoncentrować się na właściwej technice wykonywania ćwiczeń: trening nie powinien obciążać stawów. Właściwa postawa ciała podczas codziennych zajęć (równomierne rozkładanie ciężaru ciała), odpowiednie obuwie, jak również unikanie przeciążania chorego stawu - to tylko kilka działań profilaktycznych i poprawiających komfort życia pomimo bólu.

Wróć