Jaka rehabilitacja jest dedykowana osobom po udarze mózgu?


W zdecydowanej większości udar mózgu dotyka osób powyżej 60. roku życia, jednak może zdarzać się również u ludzi w wieku znacznie niższym, a także u dzieci. W każdym z przypadków rehabilitacja powinna zostać rozpoczęta jak najszybciej.

Na czym polega rehabilitacja po udarze mózgu?

Po przebytym udarze rehabilitacja powinna być rozpoczęta tak szybko, jak to tylko możliwe. To od niej zależy, jak szybko i w jakim stopniu pacjent powróci do dawnej sprawności i normalnego funkcjonowania. Rehabilitacja osób po udarze mózgu polega zazwyczaj m.in. na szybkiej pionizacji, zapobieganiu odleżynom i przykurczom oraz terapii logopedycznej, funkcjonalnemu usprawnieniu, a nawet odzyskaniu sprawności w ręce jak i nodze. Może mieć ona różny przebieg, w zależności od konkretnego przypadku. Czasem niezbędna okazuje się pomoc ortopadologa i dobranie odpowiednich wkładek do obuwia. U osób po udarze mózgu polecana jest zwłaszcza rehabilitacja domowa, choć może być ona prowadzona także w specjalistycznych placówkach.

Czy rehabilitacja domowa po udarze to dobry pomysł?

Choć nie jest ona koniecznością, rehabilitacja w warunkach domowych może okazać się najlepszym rozwiązaniem dla osób po przebytym udarze mózgu. W swoim własnym środowisku pacjent będzie czuł się komfortowo i bezpiecznie. Warto pamiętać również o tym, że samodzielne dotarcie do placówki rehabilitacyjnej może być utrudnione w przypadku osób dotkniętych znaczną niepełnosprawnością po udarze. Rehabilitacja w warunkach domowych jest więc wygodniejszą i bezpieczniejszą opcją. Umawiając tego typu wizytę należy jednak zwrócić szczególną uwagę na kompetencję rehabilitanta oraz zakres oferowanych przez niego usług. Rehabilitacja domowa w przypadku udaru powinna obejmować zwłaszcza zabiegi z zakresu kinezyterapii - ćwiczenia bierne i czynno-bierne, mobilizacje, pionizację, ćwiczenia izometryczne itd.

Wróć