Jakie są przyczyny opadającej stopy i jak temu zaradzić?


W przypadku niektórych schorzeń układu ruchu, wypadków losowych może dojść do porażenia nerwu strzałkowego, który w konsekwencji może doprowadzić do wystąpienia tzw. opadającej stopy. Jak leczyć to schorzenie?

Kogo dotyczy problem opadającej stopy?

Opadająca stopa dotyka przede wszystkim osoby z różnymi problemami neurologicznymi, niekiedy po przebytych udarach, czy też ciężkich urazach. Sposobów leczenia tego schorzenia jest klika, niestety nie każde gwarantują realną poprawę komfortu życia i samopoczucia.

Jak objawia się opadająca stopa?

Opadająca stopa to choroba wywołana uszkodzeniem nerwu strzałkowego, będącego odnogą nerwu kulszowego. Nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu często są powodem przewlekłych zwyrodnień w obrębie lędźwiowo-krzyżowej części kręgosłupa, mogą być objawem cukrzycy lub miażdżycy, czy też skutkiem chorowania na stwardnienie rozsiane, dystrofię mięśniową. W wyniku porażenia osoba chora zaczyna stawiać kroki odwrotnie niż osoba zdrowa (z palców na piętę), co nazywane jest bocianim, lub chodem brodzącym. Chory poruszając się, ma tendencję do zbyt wysokiego unoszenia kolan, celem uniknięcia zahaczenia palcami o podłoże. Jest to przykra dolegliwość, której może towarzyszyć ból, mrowienie oraz drętwienie, niekiedy zanik mięśni i czucia mogą być tak silne, że uniemożliwiają chodzenie, czy nawet stanie, a unieruchomienie stawu prowadzi do przykurczy i rozwoju stopy końsko-szpotawej.

Dlaczego warto leczyć opadającą stopę wkładkami rehabilitacyjnymi?

Leczenie stopy opadającej powinno być dwutorowe. Z jednej strony potrzebne są ćwiczenia fizjoterapeutyczne i rehabilitacja, z drugiej zaś bezwzględne stosowanie specjalnie dobranych wkładek do obuwia. Czasami uszkodzenie nerwu jest tak duże, że nawet długotrwała rehabilitacja nie przynosi pełnej sprawności. Wtedy konieczne jest zakładanie wkładki lub ortezy (skutkiem ubocznym jest zmarznięta stopa i zanikające mięśnie kończyny dolnej co sprawia ze noga szczupleje a mięśnie przestają pracować). Taki problem wpływa później na zmiany postawy, prowadząc do asymetrii i bólu. Dobra wkładka ortopedyczna potrafi zmienić motorykę chodu, skorygować postawę i wyrównać tonus mięśniowy,  co zwiększa jej skuteczność i znacznie przyspiesza efekty lecznicze, pozwalając pacjentom borykającym się z opisywanym problemem na poprawę komfortu i jakości życia.

Wróć