Kiedy warto zbadać stopy?


Stopy to zdecydowanie zbyt często zaniedbywany przez nas fragment ciała.

Tymczasem każdego dnia wykonują ciężką pracę, umożliwiając nam przemieszczanie się i unoszenie naszego jestestwa. Od ich kondycji i prawidłowego funkcjonowania zależne jest zdrowie całego organizmu oraz nasze dobre samopoczucie. Nie pozwólmy zatem im chorować i zadbajmy o nie. Dobrym początkiem będzie wykonanie komputerowego badania stóp.

Na czym polega komputerowe badanie stóp?

W komputerowym badaniu stóp wykorzystuje się podobaroskop. Urządzenie przypomina matę lub niewielki podest. Wystarczy, aby pacjent na nim stanął, a umieszczone czujniki rejestrują siłę nacisku stóp. Uzyskane dane przesyłane są do komputera stanowiącego zintegrowaną część podobaroskopu. Ich analiza pozwala fizjoterapeucie na ocenę stanu stóp.

Tak, jak widać, badanie jest zupełnie nieinwazyjne, ale za to niesamowicie precyzyjnie. Ocenę stóp prowadzi się podczas stania oraz chodu, gdy pacjent wykona kilka kroków. Siła nacisku sczytana przez urządzenie stanowi informację o zaburzeniach w budowie lub funkcjonowaniu stóp pacjenta. Zarejestrowane obciążenia to dla fizjoterapeuty cenna informacja o tym, jaką postawę przybiera on podczas stania oraz wtedy, gdy się przemieszcza. Badanie pozwala też uchwycić szybkość przemieszczania się stopy oraz ocenić zakres jej przetaczania.

Dlaczego badanie stóp jest tak ważne?

Wiele schorzeń stóp jesteśmy w stanie dostrzec samodzielnie. Przeważnie jesteśmy świadomi, że mamy halluksy albo płaskostopie. Jednak powinno nas zainteresować, dlaczego w nierówny sposób zdzieramy podeszwy butów albo skąd się biorą na naszych stopach odciski i modzele. Istnieje też szereg objawów, których nie kojarzymy z nieprawidłowościami w obrębie stóp, np. bóle kolan, kręgosłupa, a nawet głowy. Bezwzględnie powinniśmy zbadać nasze stopy, gdy zauważamy, że nawet po zrobieniu kilku kroków lub przebiegnięciu niewielkiego dystansu zaczynają nas one boleć. Szczególnie niepokojące są bóle w okolicy biodra, którego staw jest niezwykle podatny na schorzenia odczuwane przez nas boleśnie w starszym wieku.

Opisane symptomy mogą się wiązać z wadliwą budową stóp oraz utrwalonym, a nieprawidłowym modelem ich ruchu powodującym napięcia i przeciążenia w innych partiach ciała. Tymczasem zupełnie bezbolesne badanie komputerowe stóp pozwoli ortopodologowi postawić diagnozę umożliwiającą rozpoczęcie korygowanie wszelkich dysfunkcji, które dotknęły nasze stopy.

W postępowaniu rehabilitacyjnym istotne będzie przygotowanie i dopasowanie wkładek ortopedycznych uwzględniających wynik podobaroskopu. Właściwie dobrane wkładki umożliwią odciążenie stóp oraz wymuszenie prawidłowej pracy narządu ruchu.

Ważnym elementem każdego indywidualnego programu rehabilitacji jest opracowanie przez fizjoterapeutę zestawu ćwiczeń oraz nauczenie pacjenta ich wykonywania. Kompleksowe i systematyczne działanie fizjoterapeutyczne sprawią, że ulgę odczują nasze kolana, biodra oraz kręgosłup, a stopom przywrócimy zdrowy i ładny wygląd. Warto zatem je zbadać, przecież stopy są na całe życie!

Wróć