Na czym polega komputerowe badanie stóp?


Zaburzenia w obrębie budowy stóp oraz sposobu ich funkcjonowania podczas chodzenia mogą prowadzić do poważnych problemów z kręgosłupem. Skutkują także bólem podczas stania lub podczas przemieszczania się. Na szczęście tradycyjna metoda badania stóp, wiążąca się z uciążliwą koniecznością wykonania ich gipsowego odlewu, powoli odchodzi do przeszłości. Zastępuje ją nowoczesne komputerowe badanie stóp.

Jak przebiega komputerowe badanie stóp?

Komputerowe badanie stóp jest szybkie i bezbolesne. Pacjent wchodzi na specjalną platformę, zwaną podobaroskopem, na której najpierw stoi, a następnie wykonuje kilka kroków. Uzyskany w ten sposób obraz, przekazywany następnie na monitor komputera, ukazuje rzeczywisty poziom obciążenia stóp. Ortopodolog może zaobserwować podczas badania zmieniającą się siłę wywieranego nacisku, a także szybkość przemieszczania się stopy. Dokona on oceny budowy kończyn pacjenta podczas stania, a także oceni przetaczanie stopy. Badanie komputerowe umożliwia w sposób bardzo precyzyjny wykrycie wszelkiego rodzaju patologii w obrębie stóp.     

Jakie są wskazania do diagnostyki stóp?

Komputerowe badanie stóp zaleca się osobo, cierpiącym na:

  • płaskostopie podłużne,
  • płaskostopie poprzeczne,
  • haluksy,
  • koślawość (lub szpotowatość) pięt i kolan.

Oferowana przez nas diagnostyka pomoże znaleźć przyczynę bólu stóp, kręgosłupa i kolan. Warto się na nią zdecydować, jeśli wykonuje się pracę stojącą lub zmaga się ze stopą reumatyczną i cukrzycową.

Do czego posłużą wyniki badania?

Uzyskane w drodze komputerowej diagnostyki wyniki badań umożliwią zaprojektowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych i stworzenie planu rehabilitacji pacjenta. Dzięki nim możliwe będzie analizowanie na bieżąco jego postępów w powrocie do pełnej sprawności oraz porównanie wyników badań przeprowadzonych przed rehabilitacją i po jej zakończeniu.   

Warto zatem zdecydować się na komputerowe badanie stóp, które pozwoli znaleźć źródło problemów z chodzeniem lub przyczyny odczuwania bólu podczas stania.

Wróć