Patologie w obrębie stóp. Charakterystyka


Piękne i zadbane stopy są naszą wizytówką, szczególnie latem, kiedy nosimy klapki i sandały. Dbanie o stopy polega nie tylko na pielęgnacji kosmetycznej, ale na wykonywaniu regularnych masaży i noszeniu odpowiedniego obuwia. Często zapominamy, jak ważne są nasze stopy i to jest ogromny błąd. Odgrywają one ogromną rolę i wykonują ciężką pracę.

Dzięki stopom możemy się przemieszczać, noszą nasze ciało, więc doceńmy je w sposób szczególny. Zwracajmy baczną uwagę, czy nasze stopy są odpowiednio ukrwione. Wieczorem stosujmy ćwiczenia, układajmy nogi wyżej niż tułów i zakładajmy wygodne obuwie. Dobrze jest wieczorem wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z solą, olejkami, nadmanganianem potasu lub wywaru z kory dębowej. Dla nóg jednocześnie i stóp wrogiem jest nadwaga, pot i nadmierne obciążenie. Starajmy się w miarę możliwości, ulżyć im w ciągu dnia, jak np. zmienić obuwie na wygodniejsze.

Patologie w obrębie stóp

W obrębie stopy może dochodzić do wielu nieprawidłowych deformacji, które z kolei stają się przyczyną, utraty funkcji chodzenia czy też wystąpienia wielu chorób. Wśród dolegliwości występuje: zniekształcenie stopy, koślawy lub sztywny paluch; palce młoteczkowate, młotkowate i szponiaste, płaskostopie lub ostroga piętowa. Patologie w obrębie stóp prowadzą do problemów z kolanami, stawami skokowymi, biodrami, a często i z kręgosłupem. Podstawą jest korygowanie wad postawy, już od dziecka. Leczenie stóp należy rozpocząć zaraz po specjalistycznym badaniu w Centrum Narządu Ruchu Kinezis. Lekarz na podstawie badania, zna rodzaj deformacji naszych stóp oraz stopień zaawansowania choroby. Patologii w obrębie stóp może być wiele, a wśród nich: grzybica stóp, stopa cukrzycowa, dna moczanowa, niedoczynność tarczycy, miażdżyca tętnic kończyn dolnych. Wszystkie są bardzo niebezpieczne, ale najgorsze i najtrudniejsze do wyleczenia to oczywiście stopa cukrzycowa i miażdżyca tętnic kończyn dolnych. Nie wolno zlekceważyć i próbować na własną rękę podejmować leczenia, ponieważ może się skończyć w najlepszym przypadku, amputacją stopy.

Bolące stopy

Wieczorem dość często narzekamy na bolące stopy. Przyczyn może być wiele. Jedną z nich jest niewygodne obuwie. Stopy nie lubią wysokich obcasów, a szczególnie szpilek. Obuwie powinno być wygodne, jeśli mamy pracę chodzącą. Krew musi swobodnie krążyć, a obcisłe buty, umożliwiają im normalne funkcjonowanie. Jeśli przez cały dzień jesteśmy „na nogach”, stopy zaczynają nas bardzo boleć, a wręcz odmawiają posłuszeństwa. Najlepsze buty dla stóp, są z naturalnej skóry. Jeśli nosimy wykonane z tworzywa, stopy się pocą i nie mają czym oddychać. Obcisłe skarpety, ze sztucznego materiału, szkodzą stopom. Kolejną sprawą jest nadwaga. Cały ciężar ciała opiera się na stopach, które muszą go dźwigać. Wcześniej czy później „zbuntują się”, czyli zaczniemy miewać przeróżne dolegliwości. Niestety, gdy stopy bolą mamy problem, bo musimy ograniczyć przemieszczanie się i przyjąć postawę siedzącą.

Przyczyna bólu stóp – badanie

Jeśli nie wiemy, dlaczego stopy zaczynają nas boleć, powinniśmy zrobić badania. Najlepszą metodą jest wykonanie komputerowego badania stóp w Kinezis. Badanie jest bezbolesne i pozwala poznać budowę naszych stóp. Zobaczymy na monitorze komputera, rzeczywisty poziom obciążenia stóp. Specjalista na tej podstawie, oceni budowę naszych kończyn, podczas stania i przetaczania stopy. Dzięki badaniu poznamy przyczynę bólu stóp, oraz kręgosłupa i kolan. Wielu schorzeń stóp nie zauważamy, o ile nie są widoczne, jak np. halluksy, odciski, pęcherze, czy płaskostopie. Możemy zastanawiać się i doszukiwać powodów bólu, ale nic sami nie jesteśmy w stanie zrobić, kiedy mamy poważny problem. Dlatego, jest tak ważne badanie komputerowe. Całkiem możliwe, że mamy jakąś wadę wrodzoną, o której nie wiedzieliśmy do tej pory. Inną przyczyną jest właśnie obuwie, czy otyłość. Czasami problem jest z kręgosłupem, ale o tym dowiemy się dopiero po wykonaniu badania komputerowego. Dzięki diagnostyce lekarz zaleci odpowiednią terapię, która jeśli nie wyleczy całkowicie naszych stopom, bo z pewnością pomoże w dalszym funkcjonowaniu. Jeśli zaniedbamy sprawę, choroba może się jeszcze bardziej rozwinąć, a wtedy konsekwencję będą bardzo poważne.

Wróć