Pochyl się nad stopami, by mieć zdrowy zgryz i kręgosłup


Ból kręgosłupa to ogromny problem w obecnych czasach. Według danych gromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że nieco ponad 25% Polaków cierpi bądź cierpiało na przewlekły lub napadowy ból pleców. Zwykle wskazuje się, że przyczyną problemu jest siedzący tryb życia, brak ruchu, kontuzje czy źle dobrany materac do spania. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nasz organizm to precyzyjnie zaprojektowana i działająca maszyna, a dwie pozornie oddalone od siebie partie ciała mogą silnie na siebie oddziaływać.

Dla przykładu pacjent, który wybiera się do lekarza z uporczywym bólem pleców i wiąże swój stan ze złą pozycją podczas spania, nie wie, że tak naprawdę wynika on z… wady stopy. Okazuje się jednak, że wiele dolegliwości – zwłaszcza tych dotyczących kręgosłupa, kolan, bioder czy nawet głowy – całkowicie by nas ominęło, gdybyśmy więcej uwagi poświęcali zdrowiu swoich stóp.

Zależność między stanem stóp a resztą organizmu

Stopy, jako podstawa ciała, powinny przede wszystkim amortyzować ruch, jednak często dochodzi do różnego rodzaju deformacji, które wpływają na sprawność motoryczną. Za rozwój wad stóp odpowiada m.in. noszenie niewygodnych i niewyprofilowanych butów czy nadmierny kontakt z twardym podłożem. Nieprawidłowości w budowie stopy – zarówno te nabyte, jak i wrodzone – mogą spowodować niekorzystne ułożenie bioder, stawów kolanowych, miednicy bądź kręgosłupa. To z kolei prowadzi do rozwoju dalszych zwyrodnień postawy oraz występowania dolegliwości bólowych. Dla przykładu płaskostopie poprzeczne może prowadzić do koślawości kolan, blokowania stawów biodrowych i w efekcie do bólu kręgosłupa. Oprócz płaskostopia częstym problemem są też haluksy – zmiana ustawienia stopy wywołana tym schorzeniem powoduje nienaturalne ułożenie i pracę stawu kolanowego. W skrajnych przypadkach złe stawianie stóp podczas ruchu może nawet wywoływać migrenę szyjną, która potrafi promieniować na całą głowę.

W jaki sposób należy dbać o zdrowie stóp?

Dbanie o stopy nie ogranicza się zaledwie do względów estetycznych, ale jest ważne również dlatego, aby móc cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Metodą, którą najczęściej wykorzystuje się do diagnozowania budowy stóp, jest mata tensometryczna służąca do przeprowadzania badań statycznych i dynamicznych. Z pomocą urządzenia można obserwować wzorce chodu, badać rozkład nacisku na podeszwową stronę stopy, a także wykonywać analizę wychyleń środka ciężkości (badanie stabilometryczne). Dzięki temu ortopodolog jest w stanie ocenić, jak wygląda obciążenie obu stron ciała pacjenta w pozycji stojącej oraz podczas marszu. Pozwala to również na odnalezienie miejsc nadmiernego przeciążenia na stopie, na bazie czego specjalista może opracować indywidualny program rehabilitacji pacjenta. Rehabilitacja może być uzupełniona o zabiegi z zakresu refleksologii, które poprzez masaż pomagają zniwelować napięcie, złagodzić ból oraz przywrócić fizjologiczny stan równowagi.

Wróć