Rehabilitacja ginekologiczna - jak wygląda? | Małopolska, Tarnów


Na przestrzeni swojego życia kobiety mogą doświadczać wielu problemów w rejonie miednicy i narządów rodnych. Część z nich związana jest z wiekiem i pewnymi schorzeniami, inne mogą pojawić się w czasie ciąży lub po porodzie. Dolegliwości te czasem wymagają terapii farmakologicznej lub wykonania zabiegu chirurgicznego, jednak część z nich może być także leczona za pomocą rehabilitacji ginekologicznej.

Czym jest rehabilitacja ginekologiczna?

Rehabilitacja ginekologiczna jest dość szeroką dziedziną, która łączy w sobie metody z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii i terapii manualnej, aby pomóc kobietom zmagającym się z różnorodnymi problemami w obrębie miednicy, narządów rodnych i układu moczowego. Ważnym elementem tego typu rehabilitacji są ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, które z różnych powodów osłabiają się i nie pełnią prawidłowo swoich funkcji. Pacjentki najpierw uczą się ćwiczeń w placówce medycznej, a później muszą wykonywać je odpowiednio często we własnym zakresie, aby odniosły skutek. Równie pomocną częścią rehabilitacji mogą być także zabiegi z zakresu fizykoterapii, polegające na użyciu lasera, elektrostymulacji lub wykorzystaniu pola magnetycznego.

Kiedy zdecydować się na tego rodzaju rehabilitację?

Rehabilitacja ginekologiczna jest wskazana w przypadkach wielu krępujących i utrudniających życie dolegliwości w obrębie miednicy oraz jej okolic. Warto się jej poddać na przykład wtedy, gdy cierpimy na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Jest to dolegliwość dotykająca nawet jednej trzeciej kobiet w populacji i pojawia się często po porodach, po zabiegach ginekologicznych, w okresie menopauzy i klimakterium, a także u pań uprawiających sport wyczynowy.

Skorzystanie z rehabilitacji ginekologicznej jest wskazane również podczas ciąży, szczególnie gdy u kobiety wystąpią bóle stawów czy lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa, a także pojawi się rozejście się mięśni prostych brzucha albo wysiłkowe nietrzymanie moczu. Dzięki zabiegom z zakresu rehabilitacji ginekologicznej można zniwelować wszystkie te dolegliwości bez inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.

Rehabilitacja ginekologiczna po cesarskim cięciu

Po porodzie za pomocą cesarskiego cięcia pozostaje dosyć rozległa blizna, która jak najwcześniej zostać poddana rehabilitacji ginekologicznej. Jest to bardzo ważne, ponieważ przy zlekceważeniu odpowiedniego rehabilitowania takiej blizny nawet po latach może będzie pojawiał się ból, który może być błędnie interpretowany jako jedna z chorób kręgosłupa lub któregoś z narządów wewnętrznych.

Odpowiednio wczesna rehabilitacja blizny po cesarskim cięciu zapobiega powstawaniu zrostów, a także rozluźnia już istniejące. Prowadzi ją doświadczony rehabilitant, którego działanie polega na rozluźnieniu i uelastycznieniu blizny. Równie istotne jest jednak samodzielne wykonywanie masażu blizny przez pacjentkę i dopiero wszystkie ta działania razem przynoszą oczekiwany skutek.

Wróć