Senior w dobrej kondycji długie lata


Aby długo cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją, trzeba o nie odpowiednio zadbać. W jaki sposób mogą zrobić to seniorzy? O czym warto pamiętać i jakie czynności wdrożyć, aby nawet w starszym wieku móc korzystać z życia?

Dobra kondycja u seniorów

Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa dla dobrego zdrowia seniora. Odpowiednie ćwiczenia pomagają utrzymać siłę mięśni, elastyczność stawów, poprawiają krążenie i kondycję serca. Oczywiście, rodzaj aktywności powinien być dostosowany do wieku, kondycji oraz możliwości fizycznej osoby starszej. Jeśli stan zdrowia uniemożliwia podjęcie aktywności fizycznej, warto wybrać się na indywidualną rehabilitację, która pomoże powrócić do sprawności. Jednak to nie wszystko. Warto wdrożyć także zdrową dietę. Niezwykle istotne okaże się też dbanie o swoje umysłowe zdrowie. Regularne rozwiązywanie krzyżówek, granie w gry planszowe czy uczenie się czegoś nowego pomoże zapobiec chorobom neurologicznym. Istotna jest także profilaktyka zdrowotna. Regularne wizyty u lekarza i rehabilitanta, badania kontrolne i szczepienia mogą pomóc w wykryciu chorób na wczesnym etapie lub zapobiec ich wystąpieniu.

Kiedy konieczna jest rehabilitacja indywidualna u seniora?

Rehabilitacja indywidualna u seniora okazuje się konieczna w przypadku wystąpienia chorób związanych z układem ruchu, takie jak artretyzm, choroby zwyrodnieniowe stawów, osteoporoza czy złamania. Odpowiednio dobrana terapia może pomóc w redukcji bólu, zwiększeniu zakresu ruchu, poprawie siły mięśniowej oraz przywróceniu sprawności. Również w przypadku chorób neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona, udar mózgu czy choroby demielinizacyjne, zalecana jest rehabilitacja. Może być ona pomocna także u seniorów po operacjach ortopedycznych, kardiologicznych czy onkologicznych.

Wróć