Stopa udarowa - zmień swoją motorykę chodu


Stopa udarowa zwana także stopą opadającą to zaburzenie funkcjonalne skutkujące niemożnością lub dużą trudnością związaną z unoszeniem stopy oraz palców podczas chodzenia. Zaburzenie to jest wynikiem wylewu, a wynika z uszkodzenia nerwu oraz patologii w zakresie mechaniki stawu skokowego. Jak się jednak okazuje, istnieją sposoby, które umożliwiają złagodzenie przykrych objawów i dolegliwości związanych ze stopą udarową.

Stopa udarowa a chodzenie

Jak zostało wcześniej wspomniane, objawy związane z opisywanym schorzeniem ujawniają się przede wszystkim podczas chodzenia – chory poruszając się, jako pierwsze kładzie na podłożu palce stopy, a następnie piętę. Jak więc poradzić sobie z tym problemem? W praktyce zalecane są różne metody pozwalające na poprawę motoryki chodu. Najczęściej polecanym rozwiązaniem jest rehabilitacja chorego połączona z noszeniem przez niego specjalnych wkładek do butów, które są specjalnie dopasowane do potrzeb pacjenta. Celem owych wkładek jest całkowita zmiana motoryki chodu oraz skorygowanie postawy pozwalając tym samym na wyrównanie powięzi podeszwowej. Warto nadmienić, iż wkładki te znajdują swoje zastosowanie również w przypadku leczenia wad postawy, zwłaszcza u dzieci. Sprawdzają się one także u osób cierpiących na przewlekłe bóle kolan.

Kolejnym akcesorium stosowanym podczas rehabilitacji jest orteza, którą w praktyce można nosić zarówno z obuwiem, jak i bez niego. Przeciwdziała ona opadaniu stopy wskutek porażenia nerwu strzałkowego, a w efekcie także innych zaburzeń natury neurologicznej. Jest to jednakże rozwiązanie, skuteczne jedynie w niektórych przypadkach i z tego względu nie zawsze polecane przez specjalistów. Z tego względu warto skonsultować kwestię ortezy z ekspertem prowadzącym rehabilitację.

Rehabilitacja na stopę udarową

Na zmianę motoryki chodu i tym samym skuteczniejsze leczenie opadającej stopy udarowej może wpłynąć przede wszystkim odpowiednio dobrana rehabilitacja pod kątem neurologii. Ekspert pomoże określić, które ze specjalistycznych ćwiczeń będą dopasowane do dysfunkcji pacjenta. Rehabilitacja stopy udarowej polega przede wszystkim na wykonywaniu ćwiczeń rozluźniających, wzmacniających i krążeniowych, a także na masażu. W zakres rehabilitacji wchodzi również wspomniany trening chodu, który pod okiem specjalisty ma największe szanse na przyniesienie pozytywnych efektów.

Wróć