W jaki sposób zaradzić płaskostopiu?


W medycynie rozróżnia się dwa rodzaje płaskostopia: podłużne i poprzeczne. To schorzenie, którego nie można bagatelizować. Płaskostopie może doprowadzić do wielu problemów związanych funkcjonowaniem stawów, a nawet realnie utrudniać chodzenie oraz stanie.

Czym jest płaskostopie?

Płaskostopie to dość powszechnie występująca deformacja stopy. Charakteryzuje się ona płaską stopą, która dotyka podłoża całą swoją powierzchnią. Wśród najczęstszych przyczyn dolegliwości wymienia się noszenie niewłaściwie dobranego obuwia, nadwagę i otyłość, nadmierne obciążanie stóp oraz nieprawidłowy wzorzec chodzenia. Płaskostopia nie należy bagatelizować. Wada pozostawiona sama sobie może doprowadzać do wielu poważnych schorzeń. Jeśli jednak uda się w porę usunąć przeciążenia, do których dochodzi w stopie, można zapobiec rozwojowi deformacji i jej skutkom. Wskazany przy płaskostopiu jest m.in. masaż stóp i odpowiednio dobrane wkładki, które zatrzymują pogłębianie się wady i ułatwiają motorykę chodu.

Profilaktyka i metody terapii przy płaskostopiu

Powstawaniu płaskostopia można zapobiec. W tym celu należy przede wszystkim dbać o prawidłową masę ciała oraz dobrą kondycję fizyczną. Równie istotny jest także odpowiedni dobór obuwia, zwłaszcza treningowego. Warto także jak najczęściej chodzić boso. Jednak co zrobić, jeśli deformacja już wystąpiła? Sprawdzonym sposobem na pozbycie się płaskostopia są ćwiczenia. Nie wymagają wiele wysiłku, ale powinny być wykonywane regularnie. Jeżeli płaskostopie jest zaawansowane, można stosować dobrze dobrane wkładki ortopedyczne. Pomocny okaże się także profesjonalny masaż stóp. Terapię płaskostopia zawsze warto skonsultować ze specjalistą, który nie tylko postawi diagnozę, ale też pomoże znaleźć sposób na zniwelowanie skutków deformacji stopy.

Wróć