Zastosowanie banki chińskiej w rehabilitacji


W ostatnich latach bańki chińskie cieszą się sporą popularnością, przede wszystkim w zakresie nadawania skórze jędrności oraz potencjalnych właściwości odchudzających. Jak się jednak okazuje, mogą sprawdzić się również przy rehabilitacji. W przypadku jakich dolegliwości w szczególności warto zastanowić się nad wdrożeniem tej metody oraz dlaczego może być ona przydatna?

Jakie jest zastosowanie bańki chińskiej w rehabilitacji?

Zastosowanie baniek chińskich oraz masaż przy ich użyciu może być przydatny m.in. w przypadku bólów kręgosłupa spowodowanych napięciem wynikającym np. z siedzącej pracy. To także sposób na różnego rodzaju dolegliwości mięśniowe, zwłaszcza te przewlekłe, które mogą skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Masaże bańkami chińskimi sprawdzą się dodatkowo w celu zmniejszania bólów o różnym pochodzeniu, np. wskutek różnego rodzaju urazów. Oczywiście wiele zależy od charakteru urazu oraz tego, czy w danej sytuacji taka metoda rzeczywiście może mieć pozytywny efekt na stan pacjenta. W tym przypadku niezbędna jest dobrze dopasowana rehabilitacja indywidualna, opierająca się na konkretnych potrzebach danego pacjenta oraz na tym, co było wynikiem pojawienia się danej dolegliwości bólowej.

Czy masaż bańkami chińskimi jest bezpieczny?

Tak, przy czym podobnie jak w przypadku wielu innych metod konieczne jest sprawdzenie, czy dana osoba nie ma przeciwwskazań w tym zakresie. Ewentualne przeciwwskazania to m.in.:

  • wady serca,
  • stwardnienie rozsiane,
  • popękane naczynka na skórze i żylaki,
  • ciąża,
  • nowotwory.

Kluczowe dla bezpieczeństwa tej techniki jest też to, aby bańki były używane w sposób prawidłowy. Właśnie dlatego takie masaże powinny być wykonywane przez specjalistów w tym zakresie.

Jak widać bańki chińskie mogą sprawdzić się w przypadku wielu różnych dolegliwości bólowych w celu ich łagodzenia. Stosujemy je również w ramach naszej praktyki, pomagając pacjentom zarówno w przypadku bólu przewlekłego, jak i nasilonych, przemijających objawów. Serdecznie zachęcamy do kontaktu.

Wróć